گذاشتن آیودی

آی یو دی چیست و نحوه گذاشتن آی یو دی

آی یو دی یک وسیله پلاستیکی پزشکی است که برای جلوگیری از بارداری بعد از به دنیا امدن بچه اول ، در رحم مادر گذاشته می شود. طب بررسی های بدست امده معمولی ترین آی یودی ها ،TCu 380 A است که به شکل T است و به مدت 10 سال مس آزاد خواهد کرد.

همچنین انواع دیگری از آی یودی مس دار مثل ای یودی cusafe 300 هم موجود است که کم عارضه است و  5 سال دوام دارد. با استفاده از این آی یو دی ها  درد و خونریزی پریود کمتر است . دلیل این امر سایز کوچکتر و بازوهای خمیده آن می باشد.

یکی دیگر از انواع گرانتر آی یو دی هورمون پروژسترون ازاد می کند (  میرنا Mirena ) و حدود  5 سال در حفره رحم قرار میگیرد. این آی یو دی میزان خونریزی را کاهش می دهد و هم به دلیل خمیدگی بازوهای آن درد قاعدگی کمتر می شود.

انواع IUD چیست ؟
طبق بررسی های بدست آمده به طور کلی دو نوع IUD آی یو دی در بازار  وجود دارد :

نوع اول :  نوع مسی که به تدریج مس آزاد می کند.

نوع دوم : نوع میرنا Mirena  که به تدریج پروژسترون آزاد می کند.

نوع دوم عوارض زیادی دارد و تنها سودش کم شدن خون قاعدگی است. که البته بسیاری پزشکان معتقدند کم شدن خون قاعدگی خود عارضه های زیادی دارد.


نحوه گذاشتن آی یو دی و روش کارگذاری آی یو دی
اگر متخصصان صلاح ببینند که میتوانند برای شما ای یو دی بگذارند ، ماما یا پزشک اول از همه یک آزمایش پاپ اسمیر از شما میگیرد و آن را بررسی میکند.

سپس از شما می خواهد تا در روزهای پایانی خونریزی قاعدگی ( کاهش درد قاعدگی به روش دکتر مائو را بخوانید. ) خود در سیکل بعد، به مطب او بیایید. دلیل این زمان اینست که در آن موقع درد و خونریزی هنگام گذاشتن آی یو دی کمتر است و به راحتی انجام می شود.

از گذاشتن آی یو دی نترسید . گذاشتن ای یو دی IUD در رحم حتی نیازمند استفاده از بی حسی هم نیست. فقط شما باید نیم تا 1 ساعت قبل از مراجعه به مطب، یک کپسول مفنامیک اسید، بخورید. همین .

به گزارش آسان طب حتی بعد از گذاشتن ای یو دی نیازی به استراحت نیست. فقط در روزهای اول ، باید وسایل سنگین بلند نکنید و زور نزنید. چون ممکن است از بدنتان خارج شود. آی یو دی چیست ؟ 

البته بعدا هم سعی کنید کارهای سنگین مثل هل دادن اشیای سنگین مانند مبل، لباسشویی، بلند کردن فرش و … را فراموش کنید . ولی بغل کردن بچه 3-4 ساله اشکالی ندارد. همچنین در روزهای اول بعد از گذاشتن iud به صورت منظم هر 8 ساعت یک کپسول مفنامیک اسید بخورید.

نکته : ماه اول به این وسیله اعتماد نکنید و راهی دیگری را هم برای پیشگیری از بارداری انجام دهید. اما از ماههای دیگر وقتی دکتر از قرار گرفتن ان در جای خودش مطمین شد میتوانید به ان اعتماد کنید. آی یو دی چیست ؟ 

میزان اثر بخشی آی یو دی IUD
میزان اثر بخشی آی یو دی چیست ؟ این سوال ممکن است سوال بسیاری از ما باشد . ایا با گذاشتن آی یو دی صد در صد بچه دار نمی شویم ؟ آی یو دی چیست ؟ به گزارش اسان طب اگر آی یو دی درست کار گذاشته شود و هر 6 ماه یکبار پس از گذاشته شدن در حفره رحم به طور منظم توسط متخصص چک شود ،حدود 99.8 درصد از بارداری جلوگیری میکند. ولی خب 0.02 درصد هم ممکن است باردار شوید.

همچنین این وسیله عمری نیست . یعنی اگر قصد بچه دار شدن داشته باشیم می توانیم ان را بوسیله پزشک از رحم خارج کنیم.

همچنین طبق امار بدست امده درصد خارج شدن خود به خودی ای یو دی در ماههای اول بعد از گذاشته شدن به ویژه در 1 ماه اول تا 3 درصد می باشد. در صورتی که احساس می کنید نخ ای یودی در هنگام شستشوی خودتان قابل لمس است یا درد و سوزش دارید حتما به پزشکتان مراجعه کنید تا ان را چک کند.


ای یو دی در برخی شرایط نباید استفاده شود ( مواد منع مصرف آی یو دی چیست )
. در مواقع حاملگی یا شک به آن ، آی یو دی نباید گذاشته شود. آی یو دی چیست ؟ 

. اگر سابقه بیماری التهابی لگن درمان نشده دارید از این وسیله استفاده نکنید.

. رحم با شکل غیرطبیعی (بر اساس معاینه لگن)

. بیماری ویلسون و حساسیت به مس

. نقص سیستم ایمنی

. میومی که اندازه وشکل حفره رحم را تغییر داده باشد

. خونریزی شدید قاعدگی یا کم خونی شدید،

. خونریزی واژینال بدون علت مشخص، آی ی

زنگ تفریح : علایم حاملگی یا علایم بارداری را بشناس و ی چیست ؟ 

. سابقه یا ابتلای اخیر به بیماریهای مقاربتی

. عفونت رحم پس از زایمان یا سقط عفونی در سه ماهه گذشته

. سرویسیت و واژینیت درمان نشده

. نداشتن سابقه زایمان

. اختلالات انعقادی مانند کمبود پلاکت و بیماری ون ویلبراند

. شک به وجود بدخیمی رحم یا سرویکس و یا قطعیت وجود آن،

. درفاصله زمانی درمان و پی گیری مول(ّبه واژه نامه باروری مراجعه کنید.)

. سل لگنی

. سابقه منوراژی( خونریزی بیش از حد)

. سابقه دیسمنوره و درد هنگام قاعدگی

. تعداد شرکای جنسی زیاد

مزایای آی یو دی چیست ؟
قابل‌ استفاده‌ در اوایل‌ دوران‌ یائسگی‌
عدم‌ تداخل‌ با تماس‌ جنسی‌ مزایای آی یو دی چیست
تداخل‌ نداشتن‌ با مصرف‌ داروها‌
  قابلیت‌ برگشت‌ باروری‌ بلافاصله‌ پس‌ از خروج‌ آی. یو.دی‌ طولانی‌ مدت‌ بودن‌ اثر پیشگیری‌ از بارداری‌ ۱۰( سال)نیاز نداشتن‌ به‌ یادآوری‌ روزانه مزایای آی یو دی چیست ؟

اثر بخشی بالاعدم‌ تاثیر بر شیردهی‌نداشتن‌ آثار و عوارض‌ هورمونی‌

 

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...