غربالگری سرطان های دستگاه تناسلی

غربالگری سرطان های دستگاه تناسلی

غربالگری سرطان دستگاه تناسلی از این جهت اهمیت خاص دارد که در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، به کمک جراحی یا سایر شیوه های درمانی بهبود می یابد. اما اگر شناسایی آن دیر هنگام باشد، احتمال پاسخ به درمان های معمول کم تر می شود و می بایست از درمان های تکمیلی مانند شیمی درمانی استفاده کرد. در موارد خونريزي نامنظم رحمي و افزايش ضخامت اندومتر رحم پاپيل جايگزين خوبي براي كورتاژ تشخيصي ميباشد چون با هزينه كمتر بدون بيهوشي و سرپايي انجام ميشود.

دلیل ضرورت انجام غربالگری سرطان دستگاه تناسلی

یکی از روش های غربالگری سرطان دستگاه تناسلی، تشخیص سرطان های بدون علامت دهانه رحم از طریق پاپ اسمیر است، که باعث تشخیص و درمان های فوری و پیش از موعد سرطان های زنان می شود. در مورد غربالگي سرطان دهانه رحم پاپ اسمير كمك كننده است. پیگیری تست پاپ اسمیر در بانوان، سالانه و به طور منظم توصیه می شود. در غربالگری سرطان دستگاه تناسلی، نشانه های عفونت با ویروس پاپیلوما (زگیل تناسلی)، پیشرفت بدخیمی های مربوط به دهانه رحم و تغییر پیش از بدخیمی سرطان، قابل تشخیص و بررسی است.

غربالگری سرطان دستگاه تناسلیالبته گاهی غیر طبیعی بودن آزمایش پاپ اسمیر به معنای سرطان نیست، بلکه نشان دهنده وجود سلول های غیر طبیعی است که می بایست دلایل آن مشخص شود. این دلایل می تواند مربوط به موارد زیر باشد:

  • تغییرات هورمونی
  • عفونت های دهانه رحم
  • تورم یا ایجاد تحریک در سلولهای دهانه رحم

غربالگری سرطان رحم در مورد پاپ اسمير غير طبيعی نياز به بررسی های بيشتری دارد و با كولپوسكوپ صورت می گیرد که البته در مطب دکتر مقار عابد دستگاه تست آن موجود می باشد.

سرطان هایی که دستگاه تناسلی را درگیر می کنند، انواع مختلفی دارند: سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم، سرطان رحم و سرطان تخمدان. سرطان تخمدان هم مانند دو نوع دیگر، از شایع ترین سرطان های دستگاه تناسلی بانوان است. در این زمینه در صورتی که علائمی مشاهده شود یا شک و شبهه ای وجود داشته باشد، انجام سونوگرافی رحم و تخمدان به طور منظم توصیه می شود.
در صورت رویت هر گونه توده در نتایج غربالگری سرطان دستگاه تناسلی، باید با انجام آزمایشات تخصصی نوع سلول های توده مشخص شود. در مورد سرطان های رحم توصیه می شود که زنان در صورتی که خونریزی های غیر طبیعی مشاهده کردند ( زمانی که بین دو عادت ماهیانه لکه بینی یا خونریزی داشتند و یا خونریزی عادت ماهیانه آنها در فواصل کوتاه مدت رخ می دهد)، می توانند با مراجعه با پزشک متخصص زنان، سونوگرافی واژینال انجام دهند و یا در موارد اضطراری با نمونه برداری از آندومتر یا رحم (کورتاژ تشخیصی) علت مشکل به صورت دقیق مشخص می شود.

غربالگری سرطان دستگاه تناسلی
غربالگری سرطان دستگاه تناسلی ضرورتی است که باید با تشخیص زودهنگام، می توان خطرات آن را به حداقل رساند. به کارگیری دانش نوین در تشخیص این گونه سرطان ها در بانوان، منجر به کاهش چشمگیر مرگ و میر افراد می شود.

روش های اولیه غربالگری سرطان دستگاه تناسلی

در حال حاضر غربالگری سرطان دستگاه تناسلی با روش کورتاژ تشخیصی، بسیار راحت شده است. در این روش بدون نیاز به بیهوشی و بصورت سرپایی، به کمک ابزاری به نام پایپل تغییرات پیش سرطانی رحم مشخص می شود. در حال حاضر بهترین و سریع ترین روش تشخیص و غربالگری سرطان رحم، تست پاپ اسمیر است که نشانه های سرطان دهانه رحم را مشخص می کند.

روش های اولیه غربالگری سرطان دستگاه تناسلی زنان

برای اینکه از سرطان های دهانه رحم پیشگیری شود، خانم ها بخصوص از زیر سنین 26 سال باید واکسن زگیل تناسلی را تزریق کنند. یکی از مهم ترین عواملی که موجب شکل گیری سرطان دهانه رحم می شود، ویروس HPV است. تزریق واکسن پیشگیری از زگیل تناسلی در سنین بالاتر هم امکان پذیر است، اما تاثیرات آن با بالا رفتن سن کمتر می شود.

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...