سونوگرافی های بیماریهای زنان و نازایی

سونوگرافی های بیماریهای زنان و نازایی

 

 

 

 

 

 

به طور کلی سونوگرافی یک دستگاه تصویر برداری است که توسط امواج صوتی با فرکانس زیاد ، قادر به مشاهده ساختار داخلی بدن است.

در واقع این دستگاه برای مشاهده قلب ، رگ های خونی ، کلیه ها ، کبد و سایر اعضای بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر موارد ذکر شده از این روش می توان برای مشاهده جنین در دوران بارداری نیز استفاده نمود.

لازم به ذکر است سونوگرافي برخلاف اشعه ایکس ، مضر نیست و اشعه ای منعکس نخواهد کرد.

برای معاینه لازم است بیمار یا خانم باردار به روی تختی قرار بگیرد و پزشک یا تکنسین دستگاهی مخصوص که مبدل نام دارد را به روی قسمتی از بدن حرکت می دهد.

این مبدل با ارسال امواج صوتی به داخل بدن از بافت داخلی آن تصویر برداری می کند.

 

تصویربرداری سونوگرافی چیست ؟

سونوگرافی هیچ خطری نداشته و حین تصویر برداری هیچ دردی احساس نمی شود. در این روش با استفاده از امواج صوتی بافت داخلی بدن تصویر برداری و ضبط خواهد شد.

این تصویر برداری از طریق یک مبدل کوچک ( پروب ) و ژل انجام می شود که مستقیما به روی پوست قرار می گیرد.

در واقع امواج صوتی از طریق پروب و ژل به بدن منتقل می شوند.

همانطور که گفته شد سونوگرافی هیچ پرتوی مضری نداشته و از این رو هیچ خطری بیمار را تهدید نمی کند.

انواع سونوگرافی

به طور کلی روش های سونوگرافی هفت نوع دارد اما روند کاری آن ها یکسان است. انواع مختلف روش ها عبارتند از :

سونوگرافی ترانس واژینال : این روش اغلب در دوران اولیه بارداری مورد استفاده قرار می گیرد و به منظور تصویر برداری در داخل واژن استفاده می شود.

  1. سونوگرافی معمولی : در این روش از مبدل استفاده شده و در قسمت هایی از بدن همچون شکم و روند رشد جنین مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. سونوگرافی تخصصی : این روش شباهت بسیاری به سونوگرافي معمولی دارد با این تفاوت که مشکل به خصوصی را در نظر گرفته و توسط تجهیزات پیچیده تر انجام می شود.
  3. تصویر برداری رنگی یا کالر داپلر : از این روش به منظور تصویر برداری از اجسام متحرک استفاده می شود و فرکانس امواج فراصوت را اندازه گیری خواهد کرد.
  4. سونوگرافی سه بعدی : این روش با استفاده از پروب های به خصوص و همچنین نرم افزار های تخصصی که به عنوان مثال برای تصاویر سه بعدی از جنین در حال رشد طراحی شده اند ، انجام می شود.
  5. سونوگرافی 4 بعدی یا 3 بعدی دینامیک : این روش با استفاده از اسکنر های خاص انجام می شود و در مواردی همچون نگاه کردن به صورت و حرکات کودک قبل از زایمان استفاده می شود.
  6. اکوکاردیوگرافی جنینی : در این روش از امواج اولتراسوند استفاده می شود که برای ارزیابی آناتومی و عملکرد قلب کودک می باشد.

 

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...