خطر ایجاد لخته های عروقی

خطر ایجاد لخته های عروقی در مصرف کنندگان قرص های ضد بارداری جدید

 

برخلاف تصور عامه مردم، قرص های ضد بارداری جدید بی خطر نیستند.

 

دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی جراح و متخصص زنان و مامایی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: با اشاره به این که عوارض مصرف قرص های ضد بارداری همواره در خانم ها سوال برانگیز است گفت: ترمبوز وریدی ( ایجاد لخته در رگ ها) از عوارض اثبات شده در مصرف کنندگان قرص های پیشگیری از بارداری است.

وی در ادامه با تاکید بر تاثیر سایر عوامل زمینه ساز در ایجاد لخته های عروقی گفت:  در بیمارانی که دارای سابقه ی قبلی ایجاد ترومبوز بیماری های قلبی و کرونری، لوسمی و سرطان هستند مصرف قرص های پیشگیری از بارداری ممنوع است .

دکتر هاشمیان نایینی با اشاره به خطر یک در ده هزار نفری ایجاد ترومبوز عروقی در افراد عادی گفت: در مصرف کنندگان قرص پیشگیری از بارداری خطر ایجاد لخته 3 برابر افراد عادی است .

وی همچنین افزود: در مصرف کنندگان این قرص ها،خطر ایجاد ترومبوز عروقی 4 ماه پس از شیوع مصرف قرص های پیشگیری از بارداری افزایش یافته و در سال اول مصرف به بالاترین میزان خطر می رسد.

** قرص های جدید ضدبارداری بی خطر نیستند

این جراح و متخصص زنان و مامایی با اشاره به مطالعات انجام شده گفت: بر خلاف تصور عامه ی مردم ، مصرف قرص های ضد بارداری حاوی پروژستین جدید که اغلب با نام یاسمین در بازار موجود است بیش از انواع قرص های قدیمی موجب افزایش خطر بروز لخته های عروقی می شود.

دکتر هاشمیان نایینی یادآور شد: در بیماران قلبی بر خلاف سایر افراد قرص های جدید بر قرص های قدیمی ارجحیت دارد.

وی همچنین افزود: در افرادی که دچار نقایص  وراثتی فاکتورهای ضد انعقادی مانند هموفیلی هستند، حاملگی و مصرف قرص های ضد بارداری خطرناک است.

وی در ادامه با اشاره به خطر 7 برابر ایجاد سکته ی مغزی که افرادی که دخانیات مصرف می کنند گفت: افراد  سیگاری خطر ایجاد لخته در رگ های مغزی 7 برابر افراد عادی است.

دکتر هاشمیان نایینی در پایان یادآور شد: در مبتلایان به فشار خون خطر ایجاد سکته مغزی 5 بربر افراد عادی است که در این افراد با مصرف قرص های پیشگیری از بارداری این خطر به میزان 10 برابر افزایش می یابد.

دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی 3867 بازدید 1398/03/24 0 نظر

دیدگاه کاربران

;

;

اطلاعات و دسترسی ها

ساعات کاری مطب  :

شنبه ،دوشنبه و چهارشنبه

8:30 صبح الی 12 ظهر

3 بعدازظهر تا 9 شب

یکشنبه و سه شنبه

8:30 صبح الی 12 ظهر

شماره تماس مطب

031-46261835

 با ما در شبکه های اجتماعی

 اینستاگرام

 لینکداین

 تویتر

آپارات

 فیس بوک

لینک های مفید

دکتر الهام السادات هاشمیان نائینی - جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی

جستجو در وب سایت

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...