دکتر الهام السادات ‌هاشمیان نایینی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با اشاره به اینکه قرص‌های پیشگیری از بارداری دارای مزایایی هستند، گفت: این قرص‌ها برای جلوگیری از بارداری بسیار موثر هستند و سبب محافظت چشمگیر در برابر حاملگی نابه‌جا می‌شوند.

وی با بیان اینکه کاهش میزان خونریزی قاعدگی، کاهش درد قاعدگی، علایم اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی و کاهش بروز کیست‌های تخمدانی از مزایای مصرف این قرص‌هاست، افزود: مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری مزایای اثبات شده دیگری همچون کاهش بیماری التهابی لگن، کاهش فیبرآدنوم‌ها و تغییرات فیبروکیستیک پستان دارند.

این جراح و متخصص زنان خاطرنشان کرد: کاهش سرطان تخمدان، اندومتریوز و کاهش ۵٠ درصدی خطر سرطان تخمدان با مصرف این قرص‌ها وجود دارد که با افزایش مدت مصرف کاهش بیشتری دیده می‌شود.

هاشمیان نایینی اضافه کرد: افزایش توده استخوانی با مصرف این قرص‌ها بروز می‌کند به علت اینکه تمام کنتراسپتیوهای خوراکی میزان آندروژن را کاهش می‌دهند. همچنین مصرف این قرص‌ها معمولا سبب بهبود اکنه می‌شود و در مراحل درمانی پیشگیری از بارداری نیز در صورت صلاحدید پزشک معالج توصیه می‌شود.

لینک خبر: خبرگزاری سلامت