ارتباط کم‌کاری تیروئید مادر روی جنین

کم‌کاری تیروئید مادر سبب کاهش ضریب هوشی جنین می‌شود

جراح و متخصص زنان گفت:سقط جنین، زایمان زودرس، مسمومیت بارداری، کاهش ضریب هوشی جنین و افزایش فشار خون از عوارض کم کاری تیروئید در بارداری است.

الهام السادات هاشمیان نایینی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه تیروئید از اواخر ماه سوم جنینی شروع به ترشح هورمون می‌کند، گفت: در سه ماهه اول بارداری، جنین قادر به ساختن هورمون های تیروئید نیست و به هورمون‌های تیروئیدی که از طریق جفت از مادر دریافت می‌کند وابسته است.

وی گفت: مقادیر کمی از هورمون‌های تیروئید که از مادر به جنین می‌رسد در رشد و تکامل مغز نقش اساسی دارد و کم کاری تیروئید درمان نشده در مادر احتمالا منجر به کاهش ضریب هوشی در جنین می‌شود.

هاشمیان نایینی خاطر نشان کرد: سقط جنین، زایمان زودرس، مسمومیت بارداری، فشار خون ناشی از بارداری از عوارض کم کاری تیروئید در بارداری است.بنابراین اگر فردی دچار این بیماری است باید درمان آن را جدی بگیرد.

 

این جراح و متخصص زنان و زایمان تاکید کرد: مبتلایان به کم کاری تیروئید، در بارداری حتما قرص‌های خود را به طور مرتب، صبح ناشتا و به میزانی که پزشک معالج تجویز کرده است، مصرف کنند.

لینک خبر : خبرگزاری فارس

 

دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی 1419 بازدید 1397/06/29 0 نظر

دیدگاه کاربران

;

;

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...