نارسایی زودرس تخمدان وناباروری

نارسایی زودرس تخمدان از علل ناباروری است

 

یک جراح و متخصص زنان با تاکید بر اینکه در نیمی از مبتلایان به نارسایی زودرس تخمدان قاعدگی طبیعی است، گفت: معیارهای تشخیص اختلال قاعدگی در سه ماه اخیر و افزایش گونادوتروپینها در سطح یائسگی است و این مشکل از علل ناباروری است.

دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه شیوع  نارسایی زودرس تخمدان در سنین کمتر از 35، یک در 250 نفر است، گفت: بروز این عارضه در سنین قبل از 40 سالگی به میزان یک درصد می رسد.

وی یادآور شد: نارسایی زودرس تخمدان به معنی نارسایی تخمدانها قبل از 40 سالگی است. در این عارضه کاهش اووسیتها، عدم تولید فولیکول و استروژن و متعاقب آن ناباروری دیده میشود.

هاشمیان نایینی در خصوص علل نارسایی زودرس تخمدانها گفت: در 75 تا 90 درصد موارد علل این مشکل ناشناخته است ولی مواجهه با اشعه یا داروهای توکسیک و بیماری اتوایمیون از علل احتمالی این مشکل هستند که در مرحله تحقیقاتی است.

این جراح و متخصص زنان تصریح کرد: نارسایی زودرس تخمدانها به معنی قطع فعالیت تخمدانها نیست و لزوما این افراد دچار قطع قاعدگی نمیشوند.

هاشمیان نایینی افزود: معیارهای تشخیص اختلال قاعدگی در سه ماه اخیر و افزایش گونادوتروپینها در سطح یائسگی است.

وی گفت: اغلب این افراد تا قبل از بروز مشکل نارسایی تخمدان، بلوغ قاعدگیهای مرتب را تجربه کرده و مشکل خاصی قبل از نارسایی نداشتهاند ولی ممکن است علائم وازوموتور ناشی از کمبود استروژن و نازایی را داشته باشند و یا بعد از بارداری یا قطع قرصهای بارداری، آمنوره (قطع قاعدگی) را تجربه کنند.

هاشمیان نایینی خاطرنشان کرد: در این بیماران به تدریج دیس پارونی (درد هنگام مقاربت) و واژینیت آتروفیک (تحلیل عضلات واژن) هم اضافه میشود.

این جراح و متخصص زنان گفت: در 50 درصد موارد به طور متناوب فعالیت تخمدانی و حتی قاعدگی ایجاد میشود. افسردگی و اضطراب از علائم اولیه این افراد است. دردهای عضلانی و کاهش میل جنسی هم در برخی بیماران دیده میشود.

وی گفت: در 50 درصد این افراد به طور گذرا تخمدانها فعالیت تولید هورمون و رشد فولیکولی پیدا میکنند. در حدود 10 درصد موارد بارداری خود به خود به رغم مصرف قرصهای ضد بارداری یا هورمون درمانی اتفاق می افتد.

هاشمیان نایینی در پایان گفت: در این بیماران، هورمون درمانی جایگزینی برای کنترل علائم وازوموتور (احساس گرما و گرفتگی)، پیشگیری از استئوپروز و مشکلات قلبی شروع میشود.

لینک خبر :  خبرگزاری ایسنا

 

دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی 2644 بازدید 1396/02/08 0 نظر

دیدگاه کاربران

;

;

ساعات کاری مطب  :

شنبه ،دوشنبه و چهارشنبه

3 بعدازظهر تا 9 شب

شماره تماس مطب

031-46261835

 با ما در شبکه های اجتماعی

صفحه اینستاگرام

موسسه خیریه ماه منیر باب الحوائج

صفحه لینکداین

موسسه خیریه ماه منیر باب الحوائج

صفحه گوکل پلاس

موسسه خیریه ماه منیر باب الحوائج

صفحه تویتر

موسسه خیریه ماه منیر باب الحوائج

کانال آپارات

موسسه خیریه ماه منیر باب الحوائج

صفحه فیس بوک

موسسه خیریه ماه منیر باب الحوائج

لینک های مفید

دکتر الهام السادات هاشمیان نائینی - جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی

جستجو در وب سایت

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...